Çocuklarda Güncel Uyuz Tedavisi (İvermektin)

Uyuz hastalığı, tüm dünyada yaygın olarak görülen, sarcoptes scabiei adı verilen bir tür akarın neden olduğu kaşıntı ve döküntü ile seyreden bir cilt hastalığıdır.

Çocuklarda Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz tedavisinde aile boyu tedavi ve tüm evin uyuz akarından arındırılması esastır.

Hastalığın tedavisinde klasik olarak genelde topikal krem ve losyonlar kullanılır. Bu krem ve losyonlar, çocuğun tüm vücuduna uygulanır. Kaşıntısı ve huzursuzluğu fazla olan çocuklarda ağızdan kaşıntı giderici ilaçlar verilebilir. Genellikler haftada 2-3 defa ilaç kullanılarak hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Çocuklarda Uyuz Tedavisinde Ağızdan Tedavi (İvermektin) Kullanılabilir Mi?

Son yıllarda sıklığı artan uyuz hastalığında kullanılmakta olan topikal tedavilere direnç geliştiğinden dolayı yeni tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir. Bir antiparaziter ilaç olan İvermektin bunlardan biridir. Özellikle son yıllarda dirençli uyuz vakalarında oldukça işe yarayan ve kullanım kolaylığı olan İvermektin, ağızdan alınır ve gerekirse 2 hafta sonra tekrar verilir. 15 kg üzeri çocuklarda kullanılabilmekte olan İvermektinin hastaya verilip verilemeyeceğine kesinlikle hekim tarafından karar verilmeli ve dozu hekim tarafından ayarlanmalıdır.